Uncategorized

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Nedir?

İstanbul Borsası içerisinde işlem gören sermaye piyasası olanakları üzerinden düzenlenmiş olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin elektronik bir ortamda alım satımlarının yapıldığı piyasalara, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası denilmektedir. Para piyasaları içinde ve yatırımcılar arasında kısaca VİOP olarak anılmaktadır.

Vade İşlem ve Opsiyon Piyasası Kaldıraç Oranları nedir?

Kaldıraç sistemi, genel olarak yapılan yatırımdan daha büyük işlemler yapılmasına olanak sağlarken daha fazla kar elde edilmesinin de önünü açmaktadır. Ancak dikkatli olunmazsa daha fazla zarar da edilebilir. Yatırımcı, Kaldıraç sisteminin kar ve zararlarına ortak olmaktadır. VİOP içerisinde sabit bir Kaldıraç oranından söz edilemez. VİOP Kaldıraç oranları, üründen ürüne göre değişiklik göstermektedir. VİOP Kaldıraç oranları, yapılan sözleşmelerin türüne, başlangıç teminatına ve sözleşmelerin büyüklüğüne göre de değişebilir. Yapılan her sözleşme için farklı bir Kaldıraç oranı uygulanır. Kaldıraç oranı hesabı şu yöntemle yapılabilir:

  • VİOP Kaldıraç Oranı = Sözleşme Büyüklüğü / Başlangıç Teminatı

Vade İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

VİOP, yatırımcıları için kendi içinde pek çok avantaj da barındırmaktadır. VİOP sisteminin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu piyasada işlem gören pay senedi ve endekslerine bağlı sözleşmelerden elde edilen gelirlere, stopaj vergisi uygulanmamaktadır.
  • Bu piyasada bulunan portföy yöneticileri, portföylerini çeşitlendirmek ve geliştirmek adına olanaklar bulabilmektedirler.
  • Bu piyasada yatırım yapan yatırımcılar hem yükselen hem de alçalan değerlerden gelir elde ederek çift yönlü kazanç sağlayabilmektedirler.
  • Gün içerisinde piyasadan elde edilen karlar aktif olarak kullanılabilmektedir. Bu karlarla pozisyon atışı sağlanabilmektedir.
  • Yatırımcıların Takasbank’ta bulunan nakit varlıkları, yatırımcı pozisyonda olsa bile değerlenmeye devam eder.
  • Açığa satış yapmak isteyen yatırımcılar, satışlarına karşılık ödünç bulmak zorunda kalmazlar ve yatırımcıdan taşıma maliyeti talep edilmez.

Vade İşlem ve Opsiyon Piyasası Çalışma Saatleri Nedir?

Borsa İstanbul bünyesinde çalışan VİOP, borsanın çalışma saatleri arasında aktif olmaktadır. VİOP çalışma saatleri, haftanın 5 iş günü boyunca, 09.30-18.10 saatleri arasında devam etmektedir. Yatırımcılar bu saatler içinde istedikleri zaman yatırım ve işlem yapabilir ve piyasa da bu saatler içinde değerlenmeye devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir