Nedir?

Yen Hangi Ülkenin Para Birimi

Yen’in para birimi olduğu ülke Japonya’dır. Yen’in ISO 4217 kodu JPY’dir. Dünyada en çok işlem gören paritelerden biri ise; USD/JPY olmaktadır. Federal Rezerv ve Bank of Japan Para arasındaki faiz farkı, pariteyi etkileyen unsurlardandır. 1 Japon Yeni 0.072 TL, 0.0097 ABD doları, 0.0079 Euro ve 0.0071 İngiliz Sterlini’ne denk gelmektedir. Çin Yuan’ının değer kaybetmesi ile beraber yatırımcılar riskli pozisyonları kapatıp Japon Yeni’ni güvenli liman olarak tercih etmeye başlamışlardır. Bu durum Yen’in değerinde artış yaşanmasını sağlamaktadır.

Yen Para Biriminin Tarihi Nedir?

Yen’in tarihine bakıldığında; ilk olarak 1870 senesi ile beraber Meiji hükümetinin Avrupa’dakine benzer bir para sistemi olarak kullanmaya başladığı bir para birimidir. Edo döneminde de kompleks bir para sistemi olarak iyice yerleşmiş olup kullanılmıştır. Bretton Woods sisteminin çökmesi ile beraber Yen daha hareketli hale gelmeye başlamıştır.

Yen’in Etimolojisi Nedir?

Yen’in etimolojisine bakıldığında; Yen kelime olarak Çin para birimi olan Yuan’a dayanmaktadır. Japonlar en olarak telaffuz ederken İngilizler yen olarak telaffuz etmektedirler. Japonca’daki literatür anlamına bakıldığında; yuvarlak bir obje olmaktadır. Eski Çin madeni parası da dairesel biçimlidir ve Tokugawa dönemi Japonya’sında geniş bir yer edinmiştir.

Yen Para Birimi ve Altbirimleri Nelerdir?

Yen’in birimlerine bakıldığında; 1, 5, 10, 50, 100 ve 500 Yen madeni para olarak bulunmaktadır. 1.000, 2.000, 5.000 ve 10.000 Yen ise banknot olarak vardır. Sen ve Rin olmak üzere iki altbirimi vardır. Sen, Yen’in 1/100’üne denk gelmektedir. Rin ise Yen’in 1/1.000’ine eşit olmaktadır. Günümüzde artık Sen kullanımı tercih edilmemektedir. Ancak Yen ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini’nden sonra rezerv parası olarak oldukça geniş çapta bir kullanıma sahip olan para birimidir.

Japon Yeni Kuru Ne Kadardır?

Japon Yeni’nin TL karşılığına bakıldığında; 2020 yılının aralık ayının sonuna gelindiğinde alış fiyatı 0.0716 TL ve satış fiyatı da 0.0713 TL olmaktadır. Aralık ayı içerisinde özellik ayın yarısından sonra Yen kuru düşüşe geçmiştir. JPY/TRY paritesi ise yükselmektedir ve bu durum Japon yatırımcıların zarar ederek pozisyon kapatmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir