Nedir?

Tahtacı Ne Demek Borsa

Tahtacı terimi, borsa hesaplarındaki alım ve satım işlemlerini yürüten görevli için kullanılmaktadır. Borsa hesapları üzerindeki tüm hisselerin işleme koyulması, satışa çıkarılması ve alım satım işlemlerinin sisteme geçirilmesiyle sorumlu olan tahtacı, borsa seanslarındaki fiyatları da belirlemektedir. Borsa satışlarının bir seansında yapılan tüm alım satım işlemlerini inceleyen tahtacı, bir sonraki seansta satışların ve kur değerlerinin kaç birim üzerinden başlatılacağını belirlemektedir. Hisselerin fiyat aralığına göre gerekli birim fiyat değerlendirmesini gerçekleştiren tahtacı, seans süresince ortaya çıkan tüm hisse birim satış fiyatlarını takip etmekle sorumludur. Borsada tahtacı teriminin kullanılma sebebi, borsa üzerinde satışa çıkarılan senetlerin birim fiyatlarının, tahta adlı mekanizmada toplanması ve burada not edilmesidir.

Borsada Tahtacı Ne İş Yapar?

Tahtacının görevi, borsa alım atım seanslarındaki tüm işlemleri takip etmek ve gerekli bilgileri sisteme geçirmektir. Borsa alım satımlarında, hisselerin birim fiyatlarının tahtaya geçirilmesiyle sorumlu olan kişiler, tahtacı olarak adlandırılmaktadır. Borsa hisse alım satım seanslarındaki tüm hisse senetlerine ait birim fiyatları ve bir seans içerisinde gerçekleşen tüm hisse alım satım işlemleri, tahtacı tarafından takip edilmektedir. Bir seans içerisinde, hisse senetlerinin satış kur değerini inceleyen tahtacı, bir sonraki seans için hisse senetlerine en yüksek veya en düşük teklifleri vererek satışları başlatmaktadır. Hisse senetlerine doğrudan değer verme yetkisine sahip olan tahtacı, borsa düzeni içerisindeki en güçlü göreve sahiptir. Özellikle bir önceki seansı baz alarak hareket eden tahtacı, borsa satışlarındaki kur dalgalanmalarını doğrudan yönetmektedir.

Borsa Tahtası Nedir, Ne İşe Yarar?

Borsada tahta terimi, sadece gelenek üzerine kullanılmaya devam etmektedir. Borsanın ilk dönemlerinde, hisse senetlerinin alış ve satış fiyatlarının not edildiği alana, tahta adı verilmiştir. Bugünün teknolojisine bağlı olarak, tüm hisse alım satım işlemleri dijital ortamda kayda alınmaktadır. Tahtacı terimi de borsa hisse değerlerinin yazıldığı tahtayı kontrol etme görevine sahip olan kişi için kullanılmaktadır. Tahta üzerindeki verileri takip eden tahtacı, borsa hisselerinin yeni değerlerini belirlemektedir. Borsa üzerinde hisse alım ya da satım yapan tüzel ve gerçek kişilerin tamamı için özel bir borsa tahtası kullanılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir