Nedir?

İkili Opsiyon Nedir? İkili Opsiyon Yasal Mı?

İkili opsiyon, para piyasaları içerisinde, finansal aracın belli bir zamanda fiyatının artıp azalacağı ya da hangi aralıkta seyredeceğine dair yapılan tahminlerin tümüdür. Yatırımcının bu tahmini gerçekleşirse, yatırımcı yatırdığı paradan %70 ya da %80 oranında kar elde edebilir. Ancak yatırımcının tahmini gerçekleşmezse, yatırımcı ciddi derecede zarara da uğrayabilir. Tahminler genellikle kısa zamanları kapsamaktadır. İkili opsiyonun ne olduğu, anlık olarak gerçekleşen değişimler üzerinden yapılan tahminlerde anlaşılabilir.

İkili Opsiyon Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımcının ikili opsiyon yapması ve bundan kazanç elde edebilmesi için bazı yöntemler de geliştirilmiştir. İkili opsiyon çeşitleri şöyle sıralanabilir:

  • Aşağı Yukarı opsiyon:

Bu opsiyon çeşidinde, yatırımcının seçmiş olduğu değerlerin, belirli bir zaman içinde alacağı aşağı ya da yukarı değerlerin tahmin edilmesi esası vardır. Yatırımcı belirlenen bu zaman diliminde, seçmiş olduğu paritenin aşağı doğru hareket edeceğini düşünüyorsa satış, yukarı doğru hareketlilik olacağını düşünüyorsa alış işlemi yapabilir.

  • Temas Opsiyonu:

Yatırımcının kullanabileceği bu ikili opsiyon çeşidinde, temas yok ya da ikili temas olmak üzere iki tür bulunmaktadır. Eğer yatırımcı, seçmiş olduğu paritenin fiyatının belirlenen zaman içinde başka bir belirli fiyata temas edeceğini düşünüyorsa, bu çift temas opsiyonu olur. Eğer yatırımcı belirlenen zaman içinde hiç temas olmayacağını düşünüyorsa, bu da temas yok opsiyonu olarak adlandırılmaktadır.

  • Aralık Opsiyonu:

Bu ikili opsiyon çeşidinde ise, yatırımcının seçtiği paritenin, belirlenen zaman dolduğunda, tahmin edilen aralıkta olması esası vardır.

İkili Opsiyon Demo Hesabı Nedir?

İkili opsiyon demo hesapları, kişinin kendini deneyeceği yani bir çeşit eğitimden geçebileceği hesap türleridir. Kişi burada gerçek işlemleri sanal yani sahte paralarla gerçekleştirebilmektedir. İkili Opsiyon demo hesabı bir deneme sürümü olduğu için, kişilerin kazancı ya da kaybı olmamaktadır.

İkili Opsiyon Kullanımı Yasal Mıdır?

İkili opsiyon sisteminin Türkiye’de belli bir zaman boyunca müşterilerin dolandırılabilecekleri bir boşluk yaratmalarının ardında, SPK tarafından bu işlem iptal edildi. Türkiye’de ikili opsiyon kullanımı yasal olarak görülmemektedir. Ancak yine de bu işi yasa dışı şekilde gerçekleştiren firmaları görmek de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir